OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

VIII KONGRES ROLNICTWA RP

VIII KONGRES ROLNICTWA RP

sponsorzy (4)  
PROGRAM VIII KONGRESU ROLNICTWA RP, 30.01.2022
 

VIII Kongres Rolnictwa RP: najważniejsze oddłużenie rolnictwa i ASF
VIII Kongres Rolnictwa RP przyciągnął osoby mające największy wpływ na rolnictwo, przeszło 150 rolników i wszystkie najważniejsza media. Kongres otworzył przewodniczący Rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, po którym kolejno wystąpili Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier Henryk Kowalczyk, Poseł do Parlamentu Europejskiego i były Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel, Wiceminister Rolnictwa Anna Gębicka,  a także Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. 

Media szeroko relacjonowały przebieg debaty o rolnictwie, ale chcemy skoncentrować się na dwóch kwestiach, które jako najważniejsze przedstawił Sławomir Izdebski.

ASF i ustawa łowiecka

Musimy przyjąć ustawę łowiecką, która pozwoli na uwolnienie naszego kraju od ASF – apelował z mównicy przewodniczący Rolniczego OPZZ.  Przypomniał, że 18 krajów jest już wolnych od pomoru. Mają obecnie swobodę podpisywania kontraktów w krajach trzecich. Zaapelował też do opozycji o poparcie ustawy łowieckiej autorstwa OPZZRiOR dla dobra rolników i wszystkich Polaków, o odłożenie przez nich ambicji politycznych.

Przewodniczący wywołał przy tej okazji do tablicy PSL, które - jak mówił - jest przecież partią, która chce uchodzić za chłopską, reprezentującą rolników i polską wieś. Jak to możliwe – kontynuował - że nie chcą poprzeć ustawy ratującej rolników!?.
Zdaniem Sławomira Izdebskiego choroba ta nie zostanie zwalczona, jeżeli nie zmieni się system gospodarki łowieckiej i nie zostanie zlikwidowany "komunistyczny relikt" - Polski Związek Łowiecki.

Przypomnijmy, że OPZZRiOR przygotował projekt ustawy, w której zostało m.in. zapisane, że obwody łowieckie, które są teraz rozdawane za darmo, muszą być wydzierżawiane w drodze przetargu. Reguluje ona także kwestę odszkodowań dla rolników za szkody łowieckie. Straty miałyby być oceniane przez niezależną komisję, a odszkodowania rolnikom płaciliby myśliwi. W rezultacie tego zapisu dzierżawca będzie wiedział, że musi prawidłowo prowadzić gospodarkę łowiecką, a tam, gdzie wykryto ASF i stwierdzono, że na tym terenie jest zbyt dużo dzików - straci obwód.

Oddłużenie rolników – nowy projekt OPZZRiOR 

Drugim najważniejszym tematem poruszonym podczas VIII Kongresu było oddłużenie rolnictwa. Zdaniem Sławomira Izdebskiego egzekucje komornicze są prawdziwym dramatem rolników i doprowadziły już do licznych tragedii.  Z dnia na dzień rośnie liczba upadających gospodarstw. Aby te procesy zatrzymać trzeba się zająć oddłużeniem rolników w taki sposób, żeby liczba gospodarstw rodzinnych przestała spadać. Związek przygotował przepisy o ograniczeniu egzekucji rolniczych. Czekają na wdrożenie.

Przewodniczący poinformował podczas kongresu o uruchomieniu przez OPZZRiOR projektu "PROFESJONALNA POMOC PRAWNA DLA ROLNIKÓW".  W ramach projektu KAŻDY zadłużony rolnik może liczyć na bezpłatną konsultację prawną z doświadczonym doradcą restrukturyzacyjnym w zakresie:

Analiza sytuacji prawnej gospodarstwa

Dobór odpowiednich narzędzi prawnych

Wstrzymanie egzekucji komorniczych i odblokowanie kont komorniczych

Wsparcie w negocjacjach z wierzycielami - w tym banki, ARMiR

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Gwarantujemy skuteczną pomoc, spotkanie z doświadczonym doradcą restrukturyzacyjnym, który przeanalizuje sytuację gospodarstwa i zaproponuje najlepsze rozwiązania prowadzące do wstrzymania egzekucji komorniczych, odblokowania zajętych kont a ostatecznie do oddłużenia gospodarstwa – informuje OPZZRiOR na stronie serwisu.


 
 

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się