OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

Aktualności

Szansa na zwiększenie skupu trzody chlewnej

Pojawia się szansa na zwiększenie skupu trzody chlewnej w strefie zagrożonej występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Ma ją stworzyć rozwiązanie przygotowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

Jak podkreśla szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, skutkami kryzysu związanego z ograniczeniem możliwości sprzedaży tuczników zajmie się specjalny zespół.

- Jest powołany zespół składający się z rolników, po jednym z każdego powiatu, i przedstawicieli rządu. Pierwsze posiedzenie odbędzie się przy udziale ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela – zaznacza rozmówca radiowej Jedynki.

Rekompensaty dla rolników

Obecnie zakłady mięsne mogą kupować tuczniki od rolników ze strefy zagrożonej, jednak nie czynią tego, gdyż natrafiają na trudności ze zbytem po przetworzeniu wieprzowiny.

Zdaniem szefa rolniczego OPZZ znaleziono skuteczne rozwiązanie problemu, w czym pomogą  unijne środki na walkę z ASF. 

- Rolnicy otrzymają 2 zł dofinansowania, rekompensaty do każdego kg. Zakład mięsny o te 2 zł taniej kupi też żywiec, żeby mógł wyjść z tańszym mięsem na rynek. Rolnicy będą zbierać faktury i przedstawiać je później do rekompensaty – wyjaśnia Sławomir Izdebski.

Czytaj więcej TUTAJ

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się