OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

Aktualności

Rolniczy OPZZRiOR pomoże rządowi w walce z ASF

Po burzliwej sejmowej komisji rolnictwa Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych – Sławomir Izdebski po raz kolejny spotkał się z Ministrem Rolnictwa Krzysztofem Jurgielem w sprawie działań podejmowanych przez rząd w związku z ASF. W wyniku spotkania, które odbyło się 16 listopada 2016 r. ustalono, że zostanie powołany specjalny zespół ds. ASF, który wspomoże te działania i zadba o interesy polskich hodowców trzody chlewnej.

Rząd zmaga się ze skutkami wystąpienia choroby ASF, jednak działania, które podejmuje, nie są wystarczające. Problem wciąż nie jest rozwiązany, a poszkodowani rolnicy, których wirus dotknął bezpośrednio, są coraz bardziej niecierpliwi. Rolniczy OPZZ od dawna angażuje się w tę sprawę. Poprzez wielokrotne rozmowy z rolnikami na bieżąco analizuje sytuację. Ponadto przedstawia ich problemy w Ministerstwie Rolnictwa. Na wniosek Przewodniczącego Sławomira Izdebskiego podejmowane były różne działania, które miały rozwiązać ten problem, jednak nadal nie są one wystarczające. Aby podjąć skuteczne działania, podczas spotkania powołano specjalny zespół ds. ASF. W jego składzie znajdą się przedstawiciele producentów trzody chlewnej z powiatów ze strefy buforowej.

Podstawowymi postulatami, które planuje wdrożyć nowo powołany zespół jest wprowadzenie dopłaty do kilograma żywca w wysokości 2 zł oraz usystematyzowanie skupu wieprzowiny w strefach skażonych. Pierwszym efektem działalności zespołu jest wznowienie odbioru tuczników od rolników ze stref buforowych przez jeden z zakładów mięsnych.

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się