OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

Aktualności

Podsumowanie działań OPZZRiOR w 2016 r.

Podsumowanie roku działalności Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych

Rok 2016 rozpoczął II Kongres OPZZRiOR, który jest doroczną okazją do podsumowania działań oraz ustalenia priorytetów na kolejny rok.

W lutym 2016 roku Sławomir Izdebski apelował do Prezydenta Andrzeja Dudy o złożenie uchwały pociągającego p. Marka Sawickiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. OPZZRiOR przedstawił liczne argumenty m.in. doprowadzenie do upadku setek tysięcy gospodarstw rodzinnych,  ich dramatyczną sytuację ekonomiczną, nieprzestrzeganie krajowego ustawodawstwa, doprowadzenie do obniżenia konkurencyjności na Wspólnym Rynku Rolnym, ogólną działalność na szkodę polskiego sektora rolnego i in.

Przewodniczący Sławomir Izdebski w imieniu Rolniczego OPZZ-u skierował do Lecha Blocha wniosek o oficjalne przedstawienie budżetu, przychodów i zasobów PZŁ w związku z rzekomą niewypłacalnością kół łowieckich. Temat Polskiego Związku Łowieckiego podejmowaliśmy w ciągu roku jeszcze kilkukrotnie m.in. zwracając się do Premier Beaty Szydło z wnioskiem o zmiany strukturalne związku (pismo zostało przekazane także do wiadomości Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego). 13 grudnia Przewodniczący Izdebski oficjalnie złożył projekt nowej ustawy o Narodowej Gospodarce Łowieckiej w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości.

Do Premier Beaty Szydło Przewodniczący Izdebski apelował także o odstąpienie od wymierzania kar dla podmiotów branży mięsnej, które w okresie sierpnia 2015 r. przekroczyły pobór prądu.

Jednym z najważniejszych tematów roku był ASF, w którym Związek działał bardzo aktywnie i na bieżąco podejmował czynności wspierające pokrzywdzonych rolników oraz zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby i jej skutków. Podczas licznych spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa, Przewodniczący Sławomir Izdebski interweniował i apelował m.in. o stworzenie specustawy o powołaniu bez przetargu firm do produkcji konserw, wykupienie przez rząd gwarancji grupowego ubezpieczenie zakładów podejmujących się uboju/przetwarzenia surowca, w sytuacji wystąpienia ASF w stadzie przed końcem okresu inkubacji wirusa. Sławomir Izdebski wnioskował także o skup na potrzeby rezerw państwowych, redukcję dzika do 0,5 sztuki na km2, zmiany w rejestracji, znakowaniu zwierząt, wprowadzenie świadectw zdrowia.

OPZZRiOR we współpracy ze Związkiem Polskie Mięso przygotował plan działań dla określonych stref ochronnych, objętych ograniczeniami oraz zagrożonych. W związku z niedopełnianiem ważnych obowiązków, Przewodniczący Izdebski skierował pismo do Ministra Rolnictwa o odwołanie lekarzy weterynarii: Cezarego Bogusza, Pawła Piotrowskiego i Beaty Tomanek. W listopadzie 2016 odbyły się protesty rolników. Sławomir Izdebski w imieniu OPZZRiOR oraz protestujących rolników prowadził rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa. Na skutek interwencji udało się doprowadzić do podpisania porozumienia z ZM Zakrzewscy w sprawie skupu trzody chlewnej, zmian w przyznawaniu odszkodowań dla rolników i dopłat do kilograma mięsa. Powstał specjalny zespół ds. ASF, dzięki czemu udało się zawiesić protesty i częściowo spełnić postulaty rolników.

Jesień 2016 roku to także szereg działań podjętych w sprawie umowy CETA. Szerokim echem w mediach odbiło się pismo skierowane do Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym Przewodniczący Sławomir Izdebski, apelował o zablokowanie ratyfikacji CETA przez polski rząd, przywołując liczne negatywne skutki, które przyniosłoby jej wprowadzenie. Związek był współorganizatorem największego protestu przeciwko tej umowie w Warszawie.

Dodatkowo, Rolniczy OPZZ podejmował także temat biokomponentów i biopaliw, przedmiotów niepodlegających egzekucji komorniczej, sprawy przedawnień zadłużeń, podniesienia wieku emerytalnego dla rolników, importu zboża z Ukrainy. Jako organizacja związkowa pomagał także rolnikom w rozwiązywaniu spraw i sporów, reprezentując ich przed organami władzy i instytucjami państwowymi.

W sierpniu 2016 odbył się I Festiwal Polskiej Żywności „Z Gruntu Polska”, którego pomysłodawcą i organizatorem był OPZZRiOR. Festiwal, którego głównym celem była promocja polskiej żywności, a także polskich produktów związanych z branżą rolniczą, przyciągnął wielu zainteresowanych oraz cieszył się uznaniem władz, mediów i polskich producentów. W przyszłym roku Rolniczy OPZZ planuje nie tylko kolejną edycję festiwalu, ale także znaczące zwiększenie zakresu działań w kierunku wspierania promocji polskiej produkcji, polskiej żywności oraz polskich maszyn rolniczych.

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się