OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

Aktualności

OPZZRiOR przeciw CETA

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych stanowczo sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA. Skutki zaakceptowania tej umowy mogą być drastyczne dla polskiego rolnictwa.

O CO CHODZI?
CETA i TTIP to umowy o wolnym handlu z Kanadą i USA, które otworzą europejskie rynki na żywność produkowaną przez kanadyjskie i amerykańskie koncerny spożywcze.

CETA TO ZAGROŻENIE DLA RODZIMEGO ROLNICTWA:
1) Zniesienie ceł importowych (dotyczy to 99% ceł obecnie obowiązujących między Kanadą a UE). Np. cła na jabłka spadną z 9% do 0%.
2) Znaczne zwiększenia bezcłowych kwot na kanadyjską wołowinę, wieprzowinę, pszenicę i wprowadzenie na kukurydzę cukrową

SKUTEK: Lokalna produkcja nie będzie chroniona przed konkurencją ponadnarodowych korporacji, które są w stanie sprzedawać swoje towary taniej dzięki masowej produkcji, tańszej energii i znacznie niższym normom bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i środowiskowym. W efekcie ceny skupu dla lokalnych producentów znacznie spadną.

CETA TO ZAGROŻENIE DLA RODZIMEGO ROLNICTWA ZRÓWNOWAŻONEGO:
1) Daje nowe narzędzia wpływu wielkim koncernom spożywczym, które od dawna próbują wprowadzić do UE żywność GMO (Kanada jest trzecim największym producentem GMO), mięso od zwierząt „faszerownych” hormonami wzrostu, antybiotykami, czy mleko od krów, którym podaje się hormony mleczności. Te narzędzia to arbitraż inwestor-przeciw-państwu i
współpraca regulacyjna.

SKUTEK: Bezpieczeństwo żywności dostępnej w sklepach może się obniżyć. A rodzima żywność będzie musiała konkurować z przemysłową produkcją zza oceanu.
Prof. Leokadia Oręziak ujęła to krótko "Po prostu poświęcimy nasze
rolnictwo".

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się