OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych

Aktualności

Korzystna zmiana - przedmioty niepodlegające egzekucji

Rolniczy OPZZ wnioskował o zmiany w sprawie określania przedmiotów, które podlegają egzekucji komorniczej. Prawo, które obecnie obowiązuje jest mocno przedawnione i niedostosowane do obecnych warunków prowadzenia gospodarstw. Rząd podjął działania, które mają zmienić tę sytuację. Planowane rozporządzenie w sprawie zmiany tych przepisów już niedługo wejdzie w życie. 

Rozporządzenie wprowadza korzystne i istotne dla rolników zmiany. Zamiast rozwiązań, które miały na celu zapewnienie wyżywienia dla rolnika i jego rodziny, obecnie planowane są takie regulacje, które pozwolą na dalsze prowadzenie gospodarstwa, a tym samym - spłacanie długów. Ezgekucji nie będą więc podlegały te przedmioty i sprzęty, które są niezbędne do dalszej działalności. Przepisy uległy także aktualizacji, zgodnie z obecnymi warunkami prowadzenia gospodarstw.

Zachęcamy do zapoznania się z dokładnymi zmianami: Rozporządzenie

Dla zadłużonych rolników kolejną dobrą informacją jest także uchwała Sądu Najwyższego, w której stwierdzono, że: czynności podejmowane przez bank na podstawie BTE nie przerywają biegu terminu przedawnienia dla firmy windykacyjnej, która tą wierzytelność nabyła.

Oznacza to, że sprzedane wierzytelności starsze niż 3 lata, niezależnie od wcześniejszych czynności banku, są już przedawnione i pozwany w sprawie sądowej założonej przez firmę windykacyjną może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia – tłumaczy mecenas Lech Obara. Więcej informacji w tej sprawie: WPROST: Uchwała korzystna dla zadłużonych

 

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się